Gratulerer ESMOD!

Frem med cupcakes og champagne! Moteskolen Esmod fyller 20 år og feirer med stor fest og diplomvisning i kveld.
Siden åpningen i 1990 har Esmod utdannet svært mange av Norges største designtalenter, deriblant TSHs Tina Steffenakk Hermansen, Tina Haagensen, Fam Irvoll, Karina Kjenner Titze, Siri Baumann Semb fra Morami og Stian Tjernsmo, nå aktuell med Leash.
I dag er skolen det ledende utdanningsstedet for aspirerende designere i Norge, og kan skilte med en treårig utdannelse som krever både blod, svette og tårer, men som til gjengjeld gjør studentene ferdig skikket til å ta fatt på en karriere som designer.
- Jeg tror det er veldig viktig at man er moden og hundre prosent fokusert når man begynner på denne utdannelsen. For dette er beinhardt, forteller Tina Haagesen, som selv begynte på Esmod i voksen alder.
- Da vi startet utdannelsen fikk vi beskjed om at vi bare kunne glemme kjærester, cafébesøk og venner de neste tre årene. De av oss som tok dette rådet seriøst, ble også sittende igjen med fantastisk mye. Esmod er en dyr og veldig slitsom utdannelse, men hvis du er villig til å gi alt, sitter du også igjen med uvurderlig kunnskap, sier Haagensen, som påpeker at eier Nils-Christian Ihlen-Hansen er skolens aller sterkeste kort.

Tina Hs magiske sommerkolleksjon.
- Nils-Christian har helt magiske fingre og er en eksepsjonelt talentfull modellør. Han er ettertraktet over hele verden for sin kunnskap og sitter på helt uvurderlige erfaringer som han deler flittig med designerne. Jeg vet at Esmod-skoler over hele verden er misunnelig på Oslo, som får fri benyttelse av Nils-Christian!
Fam Irvoll er en annen designer med bakgrunn fra Esmod. Hun mener at skolen ligger i toppsjiktet også på verdensbasis.
- Jeg hatet Esmod da jeg gikk der. Hatet det! Det var så slitsomt og stressende, og jeg jobbet livet av meg i tre år. Men i ettertid ser jeg at utdannelsen var fantastisk. Etter Esmod reiste jeg til London og studerte på Central Saint Martins, som jo regnes som spydspissen av moteskoler. Men jeg synes Esmod ga meg et langt bedre grunnlag enn Saint Martins. Som førsteklassing hjalp jeg en av studentene på tredje året med å sy kolleksjonen sin, fordi hun faktisk ikke kunne gjøre det selv! Tenk, hun hadde gått der tre år, men kunne fortsatt ikke sy!

Fam Irvoll i studio.
Tidligere Designerspire og nå Leash-designer Stian Tjersmo trekker frem Esmods evne til å forberede elevene på de kommersielle aspektene av motebransjen.
- De siste årene har det skjedd en enorm utvikling på Esmod. Nå får elevene dra på studietur til tekstilfabrikker i Kina, og de kan også velge å få avgangskolleksjonene sine produsert industrielt i stedet for å sy selv. Undervisning i design- og fotoprogrammer er også ganske nytt. Alt dette er med på å gjøre Esmod til en skole som gir deg mange ben å stå på som designer. Partneren min i Leash, Sjur Lien skal faktisk begynne på skolen nå til høsten, han også!

Lesh satser på innovative naturmaterieler og sterk design i sin sommerkolleksjon med t-shirts.
Esmod feirer 20 år i Norge med diplomvisning og fest på Doga i kveld. Vixen gratulerer en skole i stadig utvikling med de første tjue årene, og ser med spenning fremover mot det neste. Med morgendagens designtalenter på scenen og bobler i glasset blir dette uten tvil en festaften for hele Motenorge!

dere assa, fiiinigene
elsker leash
[...] Read here! [...]