Lisbeth Salander tar over moten

Lanseringen av David Finchers versjon av The Girl with the Dragon Tattoo er rett rundt hjørnet, men vi har allerede blitt bombardert med Lisbeth Salander-mote fra både høyt og lavt.

Forrige uke kom H&M med sin egen Dragon Tattoo-kolleksjon. Kostymedesigneren i den amerikanske adapsjonen, Trish Summerville, baserte plaggene på Rooney Maras kostymer i den amerikanske adapsjonen. Kolleksjonen solgte som hett brød, til tross for kritikken H&M og Summerville mottok for å forherlige det faktum at Salander forestiller et voldtektsoffer.

Når da Yves Saint Laurent i går slapp spring/summer ‘12 kampanjen, ser vi igjen Lisbeth Salander. Denne gangen er hun ikledd fransk high fashion, og er mer Scarlett O’Hara enn den rå og brutale Lisbeth. Man kan undre om dette er så langt fra den litterære figuren man egentlig kan komme i klesveien?

De internasjonale motemagasinene har selvsagt også hoppet på goth-bølgen, med mer eller mindre suksess. Dazed & Confused tar sin vanlig avant garde rute (og lykkes), W kjører Mara i full Lisbeth get-up, mens amerikanske Vogue er forutsigbare og toner goth-looken det ned så mye som mulig.

Man kan jo spekulere i om det hadde nådd slike tilstander om Stieg Larsson fremdeles var i live. Eller ville boka og filmen forblitt på kult stadiet? Det er uansett vanskelig å tenke seg at forfatteren og journalisten som brant for kvinners likestilling så for seg at Lisbeth Salander skulle bli et moteikon.

YouTube Preview Image

Legg til kommentar